Újév – Óév

kövirózsa

Egyik barátom kérdésére, hogy hogyan telt a karácsony, azt feleltem: évek óta nem volt ennyire békés az együttlét. A főzést 24.-ére időzítettem. Ebben az évben lemondtam a húslevesről és a töltött káposztáról. Ennek ellenére még mindig igen bőségesre sikerült az ünnepi menü, maradt belőle a hétköznapokra is. Ami viszont nagyon érdekes, hogy az előállított mennyiség és minőség ellenére is inkább a könnyedség jellemezte a főzést.

Beállok én is azoknak a sorába, akik ilyen tájt évet értékelnek. Nos, már néhány hete arra jutottam, hogy bizony, fáradt vagyok. Azt latolgattam a minap, hogy mi is okozza ezt a fáradtságot? Könnyű ezt a rövid nappalokra fogni, meg a borongós időjárásra, nézzünk hát akkor kicsit a dolgok mögé. Az elmúlt év több sikert hozott a személyes életemben, mint a korábbiak. Őszintén szólva, az előző évek lelki terheihez képest az idei év inkább sétagaloppnak tűnik. Mégis, mi lehet akkor az oka a fáradtságomnak?

Egyrészt, picit beszűkültem. Annyira koncentráltam az egzisztenciánk fenntartására, hogy észre sem vettem, minden mást e mögé helyeztem. Már most, ahogy ezt leírtam, picit könnyebb! Mindig mondom, hogy legyünk legalább magunkhoz őszinték. Nos, teljesen elragadott a napi mókuskerék, naponta oda-vissza, ugyanazon a néhány kilométeren. A felismerés akkor jött, amikor a szokásos főzős műsorokat nézegettem, s az egyikben a mi Gordon Ramsaynk a dél-franciaországi festői környezetben tett körútja során magyarázott olyan szenvedéllyel, amit mostanában saját magamon nem igazán tapasztaltam.

Egy másik okot ma reggel véltem felfedezni. Bár ezzel a felismeréssel már jó sokan megelőztek, a magam részére most vált igazán képszerűvé. Bizony-bizony, az el nem sírt könnyek, feszültségek, ha nem tudnak kijönni, hát utat törnek maguknak valahol máshol, test szerte, ilyen-olyan módon. Ezeket az ilyen-olyan módokat tapasztalom már egy ideje.  Éreztem már magam jobb bőrben, mint ahogy most vagyok. Mit csináltam akkor másként? Határozottan azt állíthatom, hogy sokkal több időt töltöttem a szabad levegőn. Az erőnlétem javulásának egyik kulcsa „akkoriban” a sok séta volt. Töredelmesen bevallom, hogy hetek óta még a kertbe sem mentem ki, nemhogy sétáltam volna.

Ma reggel meglátogattam a cseresznyefákat és így több legyet is ütöttem egy csapásra: beszívtam a nap sugarait, a friss levegőt és engedtem a könnyeket záporozni. Mérhetetlen megkönnyebbülést éreztem. Mindezt, az egyik blogban már emlegetett szomszéd most is láthatta, hallhatta. Kedvesen intetett, összemosolyogtunk és béke lett.

Az új évre inkább elhatározásokat tettem, mint fogadalmakat. A fogadalom gúzsba köt, az elhatározás ettől sokkal rugalmasabb, s nekem inkább ez utóbbira van szükségem.

Jean-Jacques Rousseau szavaival kívánok Mindenkinek békés boldog új esztendőt:

„Úgyszólván kétszer születünk meg, egyszer létezni, másodszor élni.”

Múzsa

20140302_122029

Lizi Kutya volt az első, akitől az alma lerajzolása után Bogi ihletet nyert a kórházbeli alkotásaihoz. Kutyuskánk igazi családtag lett, rajongtunk érte és ő is értünk.

Ha valaki szomorkodott, addig bökdöste az orrával, hogy az illető máris megnyugodott és elfelejtette minden búját, bánatát.

Utca kutyájának neveztük. Aki csak elment a kerítés előtt, megsimogatta. A szomszédok gyakran élelemről is gondoskodtak, de ez sokkal többet jelentett. Elmondásuk szerint Lizi épp csak válaszolni nem tudott, igazi barátságok szövődtek.

Lizi.ül

Szemétszállításkor mindig friss pizzát kapott.

Amikor elutaztunk, nem volt gond, hogy kire bízzuk, szívesen elvállalta bárki, hogy gondoskodjon róla.

Bogi készített róla rajzokat is, és fényképeket is. Ez utóbbiak inkább akkor lettek sikeresek, ha aludt, mivel a mi Lizikénk nem igazán tűrte a kamerát, olyan eleven volt, hogy folyton bemozdult. (Az előbbi képet Bogi a szobája ablakából készítette 2014. nyarán)

Ha olykor nem jelent meg a kapunál a kedvenc, amikor ismerősei üdvözölni akarták, már jött felénk a kérdés, hogy ugye jól van.

Erre az utóbbi időben egyre kevésbé tudtunk igennel válaszolni, mivel megrendült az egészsége. Az orvos rendszeresen látogatta. Soha nem volt hajlandó az autóban megnyugodni. Egyik oldalon becsuktuk az ajtót, a másikon meglógott.

Egyszer egy ismerős megjegyezte az állapotával kapcsolatban, hogy ha ez így folytatódik, el kell majd altatni.

Elaltatni?! Még mit nem. Olyan vidám. Hogyisne. Nagyon dühös lettem. Túl közelről szemléltem.

Eltelt néhány hónap. Szalmával béleltük ki a fekhelyét télire.

Az orvos azt mondta, hogy mindent megtettünk. József Attila talán más meggondolásból írta a Kopogtatás nélkül című versét, mégis ezek a sorok jutottak eszembe:

“Ha megszeretlek, kopogtatás nélkül bejöhetsz hozzám,
de gondold jól meg,
szalmazsákomra fektetlek, porral sóhajt a zizegő szalma. ….

Ha megszeretlek, kopogtatás nélkül bejöhetsz hozzám,
de gondold jól meg,
bántana, ha azután sokáig elkerülnél.”

Lizike! Nyugodj békében!

kutya