Vörös és fekete

Továbbra is azt állítom, hogy az idő az egyik dolog, ami tényleg segít megtalálni annak módját, hogy hogyan éljünk együtt a múltunkkal. Mindig nyomasztóan hatott rám a fekete szín. Amikor első gyermekemet vártam, egy alkalommal fekete ruhát vettem ünnepség miatt. Teljesen letaglózott, angolosan távoztam a helyszínről, hogy megszabaduljak a feketétől. 2015 áprilisa után is hamar ledobtam a fekete ruhákat. Mostanában viszont azt veszem észre, hogy nem zavar ez a szín, sőt, néha jól esik felvenni, általában valamilyen fehér kiegészítővel. Talán az elfogadás ideje ez. Könnyebb most már Bogit is nevén nevezni, ha beszélek, vagy írok róla.

Telik az idő, egyenesen vágtat néha, s eszembe jutnak olyan epizódok, amelyek, bár gyakran foglalkoztatnak, nem találtam eddig az alkalmat, hogy leírjam. Most végre megtaláltam azt az apropót, amiért a vörösről, a vérről fogok írni.

Az egyik közösségi oldalon gyakran lehet találkozni véradásra hívogató, bátorító bejegyzésekkel. Legutoljára a veronai buszbaleset kapcsán olvastam egy ilyen hírt, hogy szükség lenne irányított véradásra. Ha tehetném, már rohannék is, de ilyenkor természetesen első mindenkinek a saját egészsége (Ne ijedjünk meg, pusztán csak picit felkúsztak az értékeim a véradásnál megengedett határérték közelébe, azért van ez a nagy elővigyázatosság.) Ha van köztetek olyan, aki jó kondícióban van, és megteheti, hát kérem, hogy tegye meg, menjen el véradásra.

Mi történik a levett vérrel? Szakemberek segítségével beadható vérkészítmény válik belőle. Persze nagy utat tesz meg addig, amíg elér ahhoz, aki megkapja. A vérkészítmény hűtést igényel. Ínségesebb időkben a katasztrófa idejére lefagyasztott készletből is előkerül egy-egy műanyag zacskóval. Megérkezik a kórházba. Következik a gondos ellenőrzés, hogy valóban megfelel-e annak, aki kapja. Teljesen hideg. Lassan melegszik fel szobahőmérsékleten. Ezzel még mindig nem érte el azt a hőmérsékletet, amelyen beadható lenne, vagyis a testhőmérséklet közeli állapotot.

Ilyenkor jön létre a csoda. Nővérek, orvosok, ki-ki a kezével még melegíti, ellenőrzi, hogy jó-e már, hiszen egyre nagyobb rá a szükség. Számítanak a percek tört részei is. Szerencsés esetben kéznél van egy hozzátartozó, aki a kezébe veheti a vérrel teli zsákot.

Magam is kaptam ilyet párszor. Azt vettem észre, hogy nehezen melegszik át a kezeim között. Rátettem ezért a hasamra, a csupasz bőrfelületemre. (Természetesen, ezek a kis zsákok tökéletesen, biztonságosan zártak, a benne levő nedveknek nincs esélye közvetlenül érintkezni a külvilággal.)

Tehát melegítem, rakosgatom az egyik,  kihűlt területről a másik, melegebb testtájra. Életem legkülönösebb élménye ez.

Aztán megérkezik az orvos, felteszi az infúziós állványra és elindítja a transzfúziót. Ez is egy lassú folyamat, mégis érezhető, látható a változás. A sápadt arcbőrrel azonos színű ajkak megélénkülnek. A fekvő helyzetből fel lehet emelkedni ülésbe. Egyszer csak megérkezik a jókedv is. Az ember gyereke felélénkül:

  • Anya, kérek ecsetet, tálkát és vízfestéket.

Így készülnek sorban az alkotások, amelyek kiállításra is méltóak. Így adódik át és formálódik festménnyé minden csepp véradomány. Mi más lehet ez, mint a szeretet áramlása?

Így ad életet az, aki vért ad. Köszönet érte.

Őszibarack valójában

A Fővárosi Iskolaszanatórium Általános Iskola fennállásának 80. évfordulójára kaptunk meghívást, hogy mutassuk be azokat az alkotásokat, amelyeket Őszibarack a gyógykezelése idején készített.

A következőket mondtam az emlékkiállítás megnyitóján (nagyjából, mert a meghatódottságtól el-el csukló hangon képtelenség volt szó szerint visszaadni a leírtakat). Mikrofont is rég tartottam a kezemben.

Tisztelt Egybegyűltek!

Szeretettel köszöntöm Önöket. Külön köszöntöm azokat az ismerős arcokat, akiket rég nem láttam: pedagógusok, nővérek, szakemberek személyében.

A Fővárosi Iskolaszanatórium Általános Iskola honlapját böngésztem, mielőtt megírtam ezt a rövid megnyitó beszédet. Figyelmes lettem az alábbi mondatra: A beteg gyermeknek sem csorbulhat a tanuláshoz való joga. Mindamellett, hogy teljesen egyetértek ezzel, úgy vélem, és a tapasztalatom is azt mutatja, hogy az iskola munkatársai jóval nagyobb szolgálatot teljesítenek annál, mint ahogy azt ez a jogi kategória jelzi.

A betegség súlyosságától, kimenetelétől függetlenül is igen fontosnak tartom, hogy a gyermek megőrizhesse, erősíthesse a jövőképét, hogy visszajelzést kapjon a haladásáról, pozitív megerősítésekben részesüljön. A pedagógusoknak köszönhetően, mindez megvalósul, a gyermek úgy érezheti, hogy fennmarad a kapcsolata a társadalommal.

Gyermekünk, Kövesdi Boglárka igazi társakra talált a tanárok, tanítók személyében. A tanuláson és az alkotáson keresztül Bogi megőrizhette emberi méltóságát, újra és újra megújulni volt képes. Az első ötös érdemjegyekkel összefüggő bátorítás, az első alma és házi kedvencünk lerajzolása segített Neki kilábalni a kezdeti negatív spirálból.

Minden alkalommal, amikor picit erősödött, hozzá fogott alkotni. Az interneten keresztül kereste a technikákat. Rengeteg eszközt használt a festéktől, a gyöngyön át a fonalakig. Minden dologban, ami a környezetében előfordult, új formát látott. Így lett virág a steril gézlapból, vagy egy rögtönzött minta a pizsamáján a sebtapaszból.

Ami a tanulást illeti, minden gyereknek vannak kedvenc és kevésbé kedvenc tantárgyai. Nehezen fogadta azt, ami kötelező, mégis, a kórházi pedagógusok közvetlen, személyre szóló gondoskodása meghozta az eredményét. Jó bizonyítványáért az év diákja lett a korábbi iskolájában. Szeretném kiemelni azt a kivételes hozzáállást, amit ez a “korábbi”, lakóhelyünk szerinti iskola tanúsított azzal kapcsolatban, hogy Bogi magántanuló lett. Igazi együttérzésről, együttműködésről és toleranciáról tettek tanúbizonyságot. A kezelések utolsó szakaszának idején az iskolában tehetség-gondozó kiállításra készültek, amelyre Bogi is felkérést kapott. Sajnos, a műveit már csak posztumusz lehetett a közönség elé tárni.

Azóta megvalósult még egy kiállítás, ez a mostani meghívás pedig igen megtisztelő a családunk számára. A kérésnek eleget téve szeretném közvetíteni azt az üzenetet, ami bennem megfogalmazódott: az ember szélsőséges körülmények között is képes megtalálni a boldogsága forrását. Anyaként külön köszönöm, hogy a tanulás, alkotás közben boldognak láthattam a gyermekemet.

Kérem, tekintsék meg a kiállítást, s fogadják olyan szeretettel az alkotásokat, mint amilyennel azok készültek.

Jó egészséget és erőt kívánok mindannyijuknak kivételes munkájukhoz, őszintén gratulálok mindenkinek, aki a Fővárosi Iskolaszanatórium Általános Iskola elmúlt 80 évében részt vett e nemes küldetés megvalósításában.

http://www.iskolaszanatorium.sulinet.hu/